MONOGRAM’ ın 160. YILI

louis-vuitton-celebrating-monogram-–-cindy-sherman--Louis_Vuitton_CREATIVE_STORIES_CS_1_DI3

Louis Vuitton , markasının 160.yıl dönümünü kutlamak amacıyla “Celebrating Monogram” adıyla farklı bir proje gerçekleştirdi.Bu projede moda,sanat,mimarlık ve ürün tasarımı alanında dünyanın altı önemli tasarımcısına davet gönderen Louis Vuitton , markanın imzası haline gelen monogram desenini olağanüstü bir şekilde bireysel ve kendilerine özgü olarak tekrar yorumlamalarını istedi.

Bu tasarımlara geçmeden önce gelin önce Louis Vuitton markasının ve monogram deseninin doğuş hikayesine bakalım.

Fransa’ da 1854 yılında kurulan ve ilk mağazasını açan marka adını kurucusu Louis Vuitton’ dan almıştır. Louis Vuitton 1821 yılında doğmuştur. Aile mesleğinin bahçıvanlık olmasına rağmen o kendi hayallerinin peşinde koşmuştur. Louis Vuittton 14 yaşlarında evinden ayrılarak 400 km uzaklıktaki Paris’ e yürüyerek ulaşmıştır. Yolda ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla çeşitli işlerde çalışan Louis Vuitton 1 sene sonra Paris’ e ulaşabilmiştir. Paris’ e geldiğinde Mr.Marachel adlı sandık ustasının yanında çırak olarak çalışmaya başladığında kendi markasını kuracağından ve dünyanın önde gelen markalarından biri olacağından habersiz mesleğine ilk adımı atmıştır. O dönemlerde kadınların modaya olan ilgisinin artması ve dönem kıyafetlerinin kabarık ve geniş çapta olması nedeniyle büyük sandıklara ihtiyaç ve ilgi artmıştı. Louis Vuitton da mesleğinde uzmanlaşmış,zamanla kraliyet alilesinin üyelerine ve o dönemin önde gelen isimlerine sandık tasarlayarak aranılan isim haline gelmiştir.

1854 yılında Paris’ in en lüks caddelerinden birinde ilk mağazasını açmıştır. Louis Vuitton , sandıkların yuvarlak olan üst kısımlarını düzleştirerek üst üste konulmasını sağlamış ve sandıkların içine kıyafetlerin yanı sıra eldiven ve diğer diğer aksesurlarında konulabileceği bölmeler yaparak ve sandıkların dışını gri renkli kanvasla  kaplayarak modern sandıklar icat etmiştir.

Louis Vuitton,1885 yılında Fransa dışında ilk mağazasını Londra’ da açtı. Sandıklar çok fazla rağbet görünce taklitleri üretilmeye başladı. Gri kanvasın çok fazla taklit edilmesinden dolayı çizgili desene geçildi.Fakat buda taklitlerin önüne geçemedi. O dönemlerde oğlu George Vuitton farklı bir şey yapmak istedi ve geometrik desenler üzerinde çalıştı. Pek çok denemenin sonunda 1896 yılında L,V harflerinden ve çiçek desenlerinden oluşan monogram desenini icat etti. Sanılanın aksine Louis Vuitton monogram desenini görmeden vefat etti. Monogram deseni tescil ettirildi ve bu sayede marka kimliğini güçlü bir şekilde sembolleştirmiş oldu.  Louis Vuitton markası bu zamana kadar pek çok değişikliğe gitti fakat markanın tüm dünyada sembolü ve imzası olarak bilinen monogram deseni hep aynı kaldı.

Louis Vuitton monogram deseninin 160.yılını kutlamak amacıyla “Celebreting Monogram” projesinde ayakkabı tasarımcısı Christian Louboutin,moda tasarımcısı Karl Lagerfeld, fotoğraf sanatçısı Cindy Sherman, mimar Frank Gehry,endüstriyel ürün tasarımcısı Marc Newson ve japon moda tasarımcısı Rei Kawabuko ile çalıştı.

Bu projede benim favori parçam  Cindy Sherman’ın tasarladığı sandık. Her kadının sahip olmak isteyeceği bu sandık çok kullanışlı.İçinde bir taburesi, bir sürü bölmesi ve makyaj için  aynası mevcut .Valizin iç kısmı için papağanın renklerinden ilham aldığını söyleyen Sherman ‘ın kullandığı renk skalası ise muhteşem.

CINDY SHERMAN: MADONNA YA DA LADY GAGA BUNDAN BİR TANE ALMALI

celebrating monogram

cs_malleopen_01 cs_bag_face

CHRISTIAN LOUBOUTIN: PARİS’ DE TEKERLİKLİ SANDALYEYLE ALIŞVERİŞ YAPAN 109 KADINA SELAM OLSUN

lb

celebrating monogram

KARL LAGERFELD: İSTER BOKS TORBASI İSTER GARDROP

Louis-Vuitton-Monogram-Film-4

kl

FRANK GEHRY: YAPARKEN BİR ÇANTANIN İÇİNDE VAR OLMANIN FANTEZİSİNİ KURDUM

ca5e_lv_celebrating_monochrome-5

CELEBRATİNG MONOGRAM

MARC NEWSON: SIRTIMDAN ÇIKARDIKTAN SONRA YAMULAN ÇANTALARDAN NEFRET EDERİM

lou bou kapak

lll

REI KAWAKUBO: ÇANTANIN KUMAŞINDA DELİKLER AÇTIM

rel